Forum Nurkowanie Opole Strona Główna
  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Galerie   Rejestracja   Profil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  Zaloguj 

Spadochroniarz - zatrzymanie w zawisie

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Nurkowanie Opole Strona Główna -> Sprzęt-technika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Tortuga




Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 247
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Opole
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 21:33, 13 Kwi 2009 Temat postu: Spadochroniarz - zatrzymanie w zawisie

Spadochroniarz - zatrzymanie w zawisie
Umiejętność utrzymywania poziomej pozycji w trakcie nurkowania jest bardzo ważna, zmniejsza opory płynięcia, a to powoduje, ze płynąc mniej się męczymy. Zatrzymanie się nurka pod woda również nie powinno być problemem. Nurkowie mają jednak z tym problem, po zatrzymaniu zmieniają pozycję z poziomej na pionową i aby się utrzymać na danej głębokości cały czas pracują nogami. Powoduje to niepotrzebne zmęczenie a często również podnoszenie osadu z dna i zmniejszenie widoczności. Nurkowie techniczni oraz podwodny fotograf, umiejętność zatrzymywania się w zawisie mają wytrenowana do perfekcji.



Nurek ma pozycję podobną do spadochroniarza. Ciało ustawione poziomo, nogi zgięte w kolanach pod katem prostym, płetwy równolegle do powierzchni wody. Praca płetwami jest bardzo ważna, nogi maja tendencje do opadania więc płetwy musza cały czas pracować. Wykonujemy nimi drobne ruchy, pracując tylko nogą w kostce. Opadanie nóg jest szczególnie uciążliwe w skafandrze mokrym, skafander suchy pozwala zmienić trym, przez wpuszczenie pewnej ilości powietrza do butów skafandra, co pozwala zawisnąć praktycznie bez ruch, nogi nie opadają. Właściwy trym, można osiągnąć również, zmieniając rozłożenie balastu.



Ważne jest, aby w trakcie ruchów nogami nie płynąć do przodu, ruch płetw zapobiega tylko opadaniu nóg w dół, nie powoduje przemieszczania w poziomie. Z tego względu, podnosząc płetwy do góry staramy się zmniejszyć powierzchnię natarcia, przesuwając ją bokiem, a przy ruchu w dół staramy się maksymalnie zwiększyć powierzchnię natarcia, płetwa pracuje równolegle do powierzchni wody.

Najlepszym sposobem osiągnięcia perfekcji jest ćwiczenie, proponuję znaleźć sobie pod wodą miejsce na małej głębokości (2-6m) z punktem odniesienia (stok, ściana, pomost, kamień) i rozpocząć ćwiczenie. Początkowo można przytrzymywać się rękami np. za pomost, aż osiągniemy prawidłową sylwetkę i właściwy ruch nogami.


źzódło nurkomania


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
krakowiak




Dołączył: 12 Cze 2009
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:48, 15 Cze 2009 Temat postu:

Ważne żeby nauczyć się tej techniki, bo jest niezbędna chociażby przy stacjach dekompresyjnych. Nie jest to trudne, trzeba tylko trochę poćwiczyć.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Nurkowanie Opole Strona Główna -> Sprzęt-technika Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB Š 2001, 2005 phpBB Group
Theme bLock created by JR9 for stylerbb.net
Regulamin